Psychoterapia dzieci i młodzieży.
Czasy zmieniają się dramatycznie szybko. To jak dorastało pokolenie wcześniej nie ma się nijak do współczesnej rzeczywistości dzieci i młodzieży. To dla rodziców ogromne wyzwanie. Na szczęście wraz z rozwojem cywilizacji, rozwija się też psychologia jako nauka. Dzięki rozwojowi nauki i techniki coraz więcej wiemy o rozwijających się mózgach, o czynnościach umysłu, procesach poznawczych i emocjonalnych. To powoduje lepsze rozumienie zdrowia psychicznego człowieka oraz rozwinięcie wielu skutecznych form interwencji terapeutycznych.
Nasz zespół składa się ze specjalistów ze świetnym wykształceniem, kwalifikacjami i doświadczeniem. Ale to nie wszystko – psychologowie psychoterapeuci dziecięcy i młodzieży w Warmińskim Centrum Psychoterapii znają realia dzieci w tych czasach. Są na bieżąco w nowych trendach, aplikacjach, mediach społecznościowych itp właśnie po to, aby młody człowiek poczuł, że jest w towarzystwie kogoś, kto potrafi zrozumieć realia życia tego pokolenia.
Terapia mniejszych dzieci.
Nasi mali pacjenci zgłaszani są przez rodziców. Po umówieniu wizyty rodzice mogą spodziewać się wstępnej rozmowy telefonicznej o obszarze trudności dziecka. Jesteśmy wtedy w stanie dokładnie dopasować osobę psychologa psychoterapeuty do potrzeb rodziców i dziecka. Pierwsza wizyta najprawdopodobniej będzie przebiegała z samymi rodzicami – wszak to oni znają dziecko najlepiej i potrafią je ocenić. Odpowiedzą na pytania o rozwoju fizycznym i psychicznym swojej pociechy, o środowisku rodzinnym, obciążeniach genetycznych, kontaktach z rówieśnikami i wiele wiele innych. Opowiedzą również o trudności, która skłoniła ich do zapisania się na wizytę. Najczęstszymi takimi trudnościami wśród mniejszych dzieci i ich rodziców są:
- Trudności w regulacji emocji, w szczególności gniewu
- Agresywne zachowania
- Niechęć do współpracy z rodzicami
- Trudności w postawieniu bezpiecznych granic przez rodziców
- Kłopoty z mikcją i wydalaniem
- Masturbacja dziecięca
- Dylematy wychowawcze rodziców
- Opieka psychologiczna około rozwodowa oraz rodziny patchworkowe
- Konflikty między rodzeństwem
- Nawyki żywieniowe, neofobia żywieniowa, nieprawidłowa masa ciała, wybiórczość jedzenia
- Zaburzenia ogólnorozwojowe (np. Autyzm, ADHD)
Terapia młodzieży
Większa część nastolatków sama prosi rodziców o spotkanie z psychologiem. Zdarza się jednak, że to zmartwieni rodzice nalegają na wizytę dziecka.
Na pierwsze spotkanie zazwyczaj zapraszamy nastolatka z rodzicami. Podpisujemy zgodę na terapię dziecka (młodzież od 13 r.ż. też składa podpis) oraz omawiamy zasady współpracy. Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, że na spotkaniach będzie obowiązywała tajemnica zawodowa między psychologiem psychoterapeutą a młodym pacjentem.
Rodzice mają prawo do informacji o tym, czy dziecko przyszło na spotkanie i kiedy one się odbywają, o samookaleczaniach i wszelkich sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Reszta szczegółów zostaje w gabinecie. Jest to niezmiernie ważne, aby młody człowiek zdobył zaufanie i poczuł się bezpiecznie. Rodzice co jakiś czas będą zapraszani na rozmowy w obecności dziecka. W czasie takich spotkań mogą się dowiedzieć o tym, jak przebiega terapia i w którym jest momencie. Mogą też wykorzystać tą sytuację do poprawienia relacji z dzieckiem, a dziecko do szczerych wyznań, z którymi bało się podzielić wcześniej.
Nasi młodzi pacjenci najczęściej zgłaszają:
- Stany lękowe
- Zaburzenia nastroju – stany depresyjne
- Samookaleczenia
- Myśli samobójcze
- Silną zależność od ekranu telefonu / komputera
- Niską samoocenę
- Nierealistyczne oczekiwania od swojego ciała
- Trudność w rozróżnieniu prawdy od fałszu w mediach społecznościowych i internecie
- Problemy w relacjach
- Trudności w koncentracji, skupieniu, nauce
- Trudności z pamięcią
- Prokrastynacja, czyli odkładanie na później
- Poczucie niezrozumienia międzypokoleniowego
- Poczucie wykluczenia i izolacji społecznej
- Wysokie standardy
- Zaburzenia odżywiania
- radzenie sobie ze stresem
- wybuchowość, zachowania opozycyjno-buntownicze
- trudności ze znalezieniem siebie, swojej tożsamości, wartości, celow życiowych, kariery
- Nieprawidłowo kształtującą się osobowość
- Zaburzenia ogólnorozwojowe (np. Autyzm, ADHD)
- Zaburzenia po przejściu COVID-19