Lubimy Pomagać

Psychoterapia par

Psychoterapia par

Czasami zdarza się, że pary zaczynają przypominać bardziej współlokatorów niż kochających się ludzi. Bieg życia, ciągły pośpiech, praca, dom, praca, dom, dojazdy, dzieci, dodatkowe zajęcia… i w konsekwencji mało czasu zostaje na relację z najważniejszym dorosłym w naszym życiu – naszym partnerem/ partnerką. Wieczorem, jak już jest chwila czasu na rozmowę, chowamy głowy w telefonach i komputerach.
Czasami zdarza się, że pary zaczynają przypominać nienawidzące się rodzeństwo – dużo tu kłótni, nieporozumień, a mało spokojnej konstruktywnej rozmowy. Partnerzy czytają sobie w myślach przekonani o wzajemnych złych intencjach i nawet mała uwaga czy nie znaczące zdanie powoduje wybuch a potem ciche dni.
Niezależnie od tego jakie są trudności w związku badania Gottmana wykazały, że istnieją cztery zachowania partnerów najbardziej zwiastujące rozpad związku to:

  • Niedocenianie partnera i nieustająca krytyka
  • Pogardliwe odzywki, wulgarne określenia
  • Obrona atakiem – niedoceniany i krytykowany partner odwdzięcza się tym samym
  • Obojętność – wycofanie, brak sił na rozwiązywanie trudności, unikanie komunikacji, ignorowanie

Zachęcamy do próby walki o związek. Przypomnijmy sobie z jakiego powodu chcieliśmy rozpocząć poważną relację z drugą osobą – jaka ona wtedy nam się jawiła, w kim się zakochaliśmy. Przypomnijmy sobie też, jacy my byliśmy przed tymi wszystkimi konfliktami i zabieganiem życiem. Te osoby nadal w nas są – psychoterapia może pomóc wrócić partnerom do siebie, do swoich wartości i do wspierającej relacji pełnej miłości, akceptacji i zrozumienia.

Zadzwoń do nas (8:00 - 17:30) lub wyślij wiadomość tekstową - na pewno oddzwonimy!