
Psychoterapia par
Czasami zdarza się, że pary zaczynają przypominać bardziej współlokatorów niż kochających się ludzi. Bieg życia, ciągły pośpiech, praca, dom, praca, dom, dojazdy, dzieci, dodatkowe zajęcia… i w konsekwencji mało czasu zostaje na relację z najważniejszym dorosłym w naszym życiu – naszym partnerem/ partnerką. Wieczorem, jak już jest chwila czasu na rozmowę, chowamy głowy w telefonach i komputerach.
Czasami zdarza się, że pary zaczynają przypominać nienawidzące się rodzeństwo – dużo tu kłótni, nieporozumień, a mało spokojnej konstruktywnej rozmowy. Partnerzy czytają sobie w myślach przekonani o wzajemnych złych intencjach i nawet mała uwaga czy nie znaczące zdanie powoduje wybuch a potem ciche dni.
Niezależnie od tego jakie są trudności w związku badania Gottmana wykazały, że istnieją cztery zachowania partnerów najbardziej zwiastujące rozpad związku to:
- Niedocenianie partnera i nieustająca krytyka
- Pogardliwe odzywki, wulgarne określenia
- Obrona atakiem – niedoceniany i krytykowany partner odwdzięcza się tym samym
- Obojętność – wycofanie, brak sił na rozwiązywanie trudności, unikanie komunikacji, ignorowanie
Zachęcamy do próby walki o związek. Przypomnijmy sobie z jakiego powodu chcieliśmy rozpocząć poważną relację z drugą osobą – jaka ona wtedy nam się jawiła, w kim się zakochaliśmy. Przypomnijmy sobie też, jacy my byliśmy przed tymi wszystkimi konfliktami i zabieganiem życiem. Te osoby nadal w nas są – psychoterapia może pomóc wrócić partnerom do siebie, do swoich wartości i do wspierającej relacji pełnej miłości, akceptacji i zrozumienia.