Seksuologia
Seksuolog to nadal jeden z bardziej niedocenianych zawodów medycznych. Wielu ludzi nadal boi się mówić o swoich problemach seksualnych, a wizyta u seksuologa budzi w nich obawy.
Porady seksuologa wiele osób przyjmuje z pewną dozą rezerwy, ale warto porzucić stereotypowe myślenie i sięgnąć po pomoc specjalisty.
Seksuolog podczas pierwszych wizyt przeprowadzi z pacjentem szczegółowy
wywiad. Pytania będą dotyczyć m.in.:
- celu wizyty (typu problemu),
- dzieciństwa, relacji z rodzicami i ewentualnym rodzeństwem,
- wieku i przebiegu inicjacji seksualnej,
- ewentualnej masturbacji i jej częstotliwości,
- przekonań dotyczących seksu,
- aktualnych relacji seksualnych, satysfakcji seksualnej, częstotliwości kontaktów seksualnych, ich typu,
- przebytych chorób, przyjmowanych leków,
- historii chorób w najbliższej rodzinie,
Bardzo często przyczyną problemów doświadczanych w sferze seksualnej, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, leży nie w ciele, a w psychice – m.in. w sposobie przeżywania własnej seksualności, negatywnych emocjach, towarzyszących zbliżeniu z drugą osobą lub w postawach względem seksualności wyniesionych z domu. Innym częstym źródłem niektórych zaburzeń (m.in. niepełny wzwód, brak wzwodu) jest przyzwyczajenie się do konkretnego rodzaju bodźca, np. zbytnie poleganie na masturbacji. Również w przypadku przedwczesnego wytrysku problem może być warunkowany lub wspierany przez funkcjonowanie psychologiczne. Wówczas praca z psychologiem jest szczególnie wskazana. W niektórych przypadkach problemy natury seksuologicznej mają swe źródła w zaburzeniach lękowych lub depresyjnych, nierzadko
trudności seksualne są tylko „objawem” innych problemów. Dlatego też w radzeniu sobie z nimi psycholog seksuolog lub psychoterapeuta bywają niezwykle pomocni.
Zaufaj nam – my lubimy pomagać.